چورس روستای تاریخی و گردشگری
دست در دست هم دهیم به مهر میهن خویش راکنیم آباد

ستایش خداوندی را که در یگانگی، والا و در بی­همتایی، نزدیک و در اقتدار شکوهمند، و در ارکان خود بسی بزرگ است. دانشش بر همه چیز احاطه دارد و حال آنکه او در مقام خوش است و آفریدگان، همگی مقهور قدرت اویند. بزرگی که پیوسته بوده و ستوده­ای که همیشه خواهد بود.

 
سال نو می شود. زمین نفسی دوباره می کشد.

برگ ها به رنگ در می آیند و گل ها لبخند می زند و پرنده های خسته بر می گردند،

و در این رویش سبز دوباره…من…تو…ما…کجا ایستاده اییم.


سهم ما چیست؟..نقش ما چیست؟…پیوند ما در دوباره شدن با کیست؟
بیایید در سال جدید کاستی ها را جبران و عشق و محبت و مهربانی را نسبت به همنوعان چندین برابرش کنیم.

در این یک سال با همه نواقصی که در مدیریت وبلاگ چورس روستای تاریخی و گردشگری داشتیم عذر ما را بپذیرید انشاالله که با همفکری شما بزرگان و خرد جمعی بتوانیم زیباتر از گذشته باشیم.
در آخر.......
زمین سلامت می کنیم و ابرها درودتان باد و …سال نو مبارک …چون همیشه امیدوار و سال نو مبارک
با تشکر غیورزاده


ارسال توسط یوسف غیورزاده چورسی
بدینوسیله به اطلاع داوطلبان عضویت در پنجمین دوره شورای اسلامی (حوزه انتخابی چورس)می رساند که از دوشنبه(95/12/30)با در دست داشتن مدارک (اصل کارت ملی و شناسنامه عکس دار ,و دو نسخه تصویر از کلیه صفحه های شناسنامه و کارت ملی ,چهار قطعه عکس ۴*۳,اصل و تصویر کارت پایان خدمت یا مدرکی دال بر مشخص بودن وضعیت خدمت وظیفه عمومی,اصل و تصویر مدرک تحصیلی معتبر ,گواهینامه سؤپیشینه و ارائه گواهی قبول استعفا برای اشخاصی که مشمول ماده ۲۸قانون انتخابات میباشند ) جهت اسکن مدراک به بخشداری بخش مرکزی شهرستان چایپاره واقع در مجتمع اداری مراجعه نمایند.


ارسال توسط یوسف غیورزاده چورسی


مرحوم عسگر ولیزاده
علی - عطاء الله و حسین سلطان بیگی 1352،
53


ارسال توسط یوسف غیورزاده چورسی
واژگونی چندین خودرو در جاده روستای تاریخی چورس در یک هفته بعلت خرابی جاده صورت گرفته است .
قابل
توجه مسوولان تدبیر و امید که قبل از حادثه تدبیر نمایند.ارسال توسط یوسف غیورزاده چورسی
فاستبقو االخیرات  
قلوب اهل محبت بود به هم نزدیک
 اگر چه دور ز شهر و دیار یکدیگرند


خیر نکوکار آقای مهندس حمید جعفری چورسی
درودی خالصانه و ارادتی خاضعانه محضر شما که مظهر مهر هستید و از تبار باران، فروغ مهرتان روشنی بخش حریم مهرورزی و ریزش ابر کرامتتان رویش زندگی است.
  به شکرانه ی سخاوت و مناعت  همه ساله جناب عالی به مبلغ ۵میلیون تومان در انجام کار خیر، کمک ۱۰۰هزارتومانی برای ۵۰ دانش آموز نیازمند چورس، نهایت تشکر وقدردانی را خدمت شما که نگین درخشان مفاخر چورس به حساب می آیید اعلام و از خداوند جان ودل برای شما و خانواده محترم سلامتی و طول عمر با عزت مسالت می نماییم.


ارسال توسط یوسف غیورزاده چورسی
مرتبه
تاریخ : سه شنبه 24 اسفند 1395
انا لله و انا الیه راجعون

  هر از گاه در گذر زمان‌ ،در گذر بی صدای ثانیه های دنیای فانی جرس کاروان از رحیل مسافری خبر می دهد که در سکون آغازی بی پایان را می سراید.
       آقای  یوسف رستمی دوست عزیزم
اندوه بی پایان ما از این واقعه دردناک قابل وصف نیست. 
وبلاگ چورس روستای تاریخی و گردشگری درگذشت پدر گرامیتان مرحوم مغفورآقای اژدر رستمی را تسلیت عرض نموده وبرای ایشان از درگاه خداوند متعال مغفرت و برای خانواده محترم و سایر بازماندگان صبر جمیل و اجر جزیل مسالت می نمایم.
ارسال توسط یوسف غیورزاده چورسی


مراسم گرامیداشت هفته منابع طبیعی در سالن آمفی تئاتر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان چایپاره با حضورفرماندارو مسئولین امر و بخشی از بهربرداران تشکیل شد.
فرماندار، در این مراسم در باب اهمیت منابع طبیعی و وابسته بودن حیات بشری بدان و ارتباط ناگسستنی طبیعت با بشر مطالبی را با اشاره به دیدگاه نورانی دین مبین اسلام درباره طبیعت و سفارش آن نسبت به حفظ و حراست از آن مطالبی را عنوان کرد و گفت: ایران اسلامی مرکز نعمات الهی و خداوند متعال نعمتهای خود را در ایران تمام کرده بطوریکه این کشور جزو 10 کشور برتر دنیا از نظر سرمایه های خدادادی است که باید این سرمایه ها را به نحو احسن مدیریت و استفاده نماییم.
مهندس اصغری، ادامه داد: برخی نعمات تجدید شونده و برخی تجدید ناپذیرند که باید با استفاده صحیح و علمی از این منابع هم زمینه رشد و توسعه کشور را سبب شده و شکر نعمات را بجا آوریم و هم نسلهای بعدی را از این همه منابع محروم نسازیم.
مرتضی اصغری، در بخش دیگری از سخنان خود امنیت غذایی و برخورد سالم و غیر قهرآمیز با طبیعت را لازم و ملزوم همدیگر برشمرد و با اظهار گلایه با برخی بد رفتاریها با طبیعت، اظهار داشت: سالانه حدود 90 میلیون نفر بر جمعیت دنیا افزوده میشود که در تامین منابع حیاتی خود به طبیعت وابسته اند و طبیعت با دو تهدید ( بشری و طبیعی از قبیل سیل و زلزله و) مواجه است که عوامل انسانی باید این تهدید را جدی گرفته تا جلو تخریب بیش از این از طبیعت گرفته شود.
رئیس منابع طبیعی شهرستان، از دیگر سخنرانان این مراسم ضمن تبریک هفته منابع طبیعی به حضار، از تخریب طبیعت بعنوان زنگ خطری جدی یاد کرد و گفت: رشد جمعیت، زندگی ماشینی و صنعتی و برخی استفاده های ناروا و بیش از ظرفیت از طبیعت آینده جامعه بشری را با مشکل جدی مواجه کرده که این زنگ خطر را نه تنها مردم و متاسفانه مسئولین هم گاها جدی نمی گیرند که آهنگهای در استمرار ریزگردها و پایین آمدن سطح آب دریاها و رودخانه ها هویداست.
تقدیر از حافظان منابع طبیعی شهرستان چایپاره و همیار طبیعت آقای رحیم صادق پور چورسی پایان بخش برنامه بود.


ارسال توسط یوسف غیورزاده چورسی
عقیده و نظر بعضیها در اموری اظهار می شود که اگر دیگران را احتمال زیان و ضرر باشد آنها را از آن سود و فایده می ‏برند. پاسخ این دسته از مردم همان است که در عنوان این قسمت آمده است.‏

راجع به حاج میرزا آقاسی صدر اعظم محمد شاه قاجار در برنامه این مرد عارف و روحانی دو موضوع توپ ریزی و حفر ‏قنوات در صدر مسائل قرار داشت. افزایش توپ را موجب تقویت ارتش و حفر قنات را عامل اصلی توسعه کشاورزی می ‏دانست. هر وقت فراغتی پیدا می کرد به سراغ مقنیان می رفت و آنها را در حفر چاه و قنات تشویق و ترغیب می کرد.‏
روزی حاجی میرزا آقاسی برای بازدید یکی از قنوات رفته بود تا از عمق مادر چاه و میزان آب آن آگاهی حاصل کند. مقنی ‏اظهار داشت :" تا کنون به آب نرسیده ایم و فکر نمی کنم در این چاه رگه آب وجود داشته باشد."‏
حاجی گفت:" به کار خودتان ادامه دهید و مایوس نباشید. " چند روزی از این مقدمه گذشت و مجددا حاج میرزا آقاسی به ‏سراغ آن چاه رفت و از نتیجه حفاری استفسار کرد. مقتنی موصوف که به حسن تشخیص خود اطمینان داشت در جواب ‏حاجی گفت:" قبلا عرض کردم که کندن چاه در این محل بی حاصل است و به آب نخواهیم رسید."‏
دفعه سوم که حاجی میرزا آقاسی برای بازدید مادر چاه رفته بود ، مقتنی سر بلند کرد و گفت:" حضرت صدر اعظم، باز هم ‏تکرار می کنم که این چاه آب ندارد و ما داریم برای کبوترهای خدا لانه میسازیم! صلاح در این است که از ادامه حفاری در ‏این منطقه خود داری شود."

حاجی میرزا آقاسی که در توپ ریزی و حفر قنوات عشق و علاقه عجیبی داشت و گوش او در ‏این دو مورد به حرف نفی بدهکار نبود با شنیدن جمله اخیر که مقنی اظهار داشت بود از کوره در رفت و فریاد زد." احمق ، ‏بیشعور به تو چه مربوط است که در این زمین آب ندارد، اگر برای من آب نداشته باشد برای تو نان دارد."‏ارسال توسط یوسف غیورزاده چورسی
چهارشنبه‌سوری یکی از جشن‌های ایرانی است که در شب آخرین چهارشنبه سال (سه‌شنبه شب) همراه با مراسم خاص خود برگزار می‌شود.


مردم ارومیه نیز مانند سایر هموطنان خود در این روز به منزل بزرگترها می روند و نزدیك غروب آتش روشن كرده و از آن روی آن می‏ پرند و غذای مخصوص این شب كه معمولا كوفته هست را دور هم میل می كنند.

چهارشنبه‌سوری نام جشنی باستانی و برگرفته از آیین زرتشتی است که ایرانیان از ۱۷۰۰ سال پیش از میلاد تاکنون در آخرین شب چهارشنبه یعنی سه شنبه شب هر سال، آن را با روشن کردن آتش و پریدن از روی آن و برپایی مراسمات خاصی برگزار می‌کنند و معتقدند كه چهارشنبه سوری نوید رسیدن بهار و تازه شدن طبیعت را می دهد.

برپایی آتش و پریدن از روی آن، زدودن پژمردگی، سرما و بیماری از تن و روان افرادی كه از روی آتش می‌پرند عقیده‌ای است كه نه تنها مردم آذربایجان غربی بلكه دیگر مناطق كشور نیز بر آن معتقد هستند در واقع این جمله نشانگر یک تطهیر و پاکسازی است به بیان دیگر شما خواهان آنید که آتش تمام رنگ پریدیگی و زردی ٬بیماری و مشکلات شما را بگیرد و بجای آن سرخی ٬ گرمی و نیرو به شما بدهد این جشنی نیست که وابسته به فرقه خاصی باشد بلكه در میان تمام اقوام رواج دارد.

از قدیم‌الایام بزرگان معتقدند كه در مراسم چهارشنبه سوری می توان آینده یك ساله خود را از چگونگی تعبیر این رسم و رسوم تخمین زد و این آینده‌نگری از نحوه زندگی گرفته تا ازدواج دختران دم‌بخت را برایشان مشخص میکند و بر این عقیده اند كه هر آنچه تعبیر می‌شود به وقوع می‌پیوندد.

مردم آذربایجان غربی به بهانه‌های مختلف و برای شاد بودن و حفظ آداب و رسوم خود مراسم گوناگونی را پایه‌گذاری كرده‌اند كه اكثر این مراسم در طول سالیان سال سینه به سینه حفظ و امروزه به مردمان منطقه به یادگار گذاشته شده است مانند:

فال گوش ایستادن

فال گوش ایستادن یكی از رسم‌های چهارشنبه‌سوری است كه در آن دختران جوان نیت كرده و پشت دراتاق ایستاده و به سخنان اهل خانواده گوش می‌دهند سپس با تفسیر این سخنان پاسخ نیت خود را می‌گیرند و به همین خاطر معمولا بزرگان خانواده تأكید می كردند كه همه اعضای خانواده در این شب سخنان خوب و خوش یمن بگویند.

قاشق‌زنی یا بیللی بللی

در این رسم دختران و پسران جوان قاشق بدست یا با آویزان كردن شال از پشت بام برای آنكه شناخته نشوند چادری بر سر و روی خود می‌كشیدند و به در خانه دوستان و همسایگان خود می‌رفتند و با در آوردن صدای قاشق‌ها صاحب‌خانه را از حضور خود با خبر كرده و او را به در خانه می‌كشاندند كه بر طبق رسم صاحب‌خانه كاسه‌های آنها را از آجیل چهارشنبه‌سوری، شیرینی، شكلات، نقل و پول پر می‌كرد.

کوزه شکنی

یکی دیگر از مراسم مخصوص چهارشنبه سوری آن بوده که کوزه کهنه ای را برمی داشتند و در آن مقداری نمک و ذغال و سکه ده شاهی می انداختند و هر یک از افراد خانواده یک بار کوزه را دور سر می چرخاند و نفر آخری آن کوزه را از پشت بام ، به کوچه می افکند و می گفت :درد و بلای ما بـِرَه توی کوزه و بـِرَه توی کوچه

خنچه

از دیگر رسوم ضروری این شب، فرستادن خنچه و هدایایی از منزل داماد به منزل عروس است در این خنچه معمولاً میوه، شیرینی، گلدان‌های پرگل، ماهی و خلعت برای خانواده عروس و خود عروس گذاشته می‌شود.

صله رحم

در این شب معمولا خانواده ها به منزل بزرگان فامیل می‌روند و به خوردن آجیل و خواندن ابیات آذری كه به آن بایاتی می‌گویند سرگرم می‌شوند. آجیل باید از هفت نوع خوراكی تهیه شود كه این هفت نوع خوراكی می‌تواند از بین انجیر، كشمش، مویز، خرما، توت خشك، فندق، بادام، گردو، سنجد، نخودچی، آب نبات، تخمه بدون نمك، باسلق، برنجك (برنج بوداده) برگه هلو، برگه زردآلو و گندم برشته باشد و كسی كه مرادی و حاجتی دارد، باید تقسیم آجیل را به عهده بگیرد تا مرادش برآورده شود.

پریدن از روی آتش

روشن كردن آتش و پریدن از روی آن از دیگر رسوم مخصوص این روز است و از بزرگان نقل است كه هنگام پریدن از روی آتش برخی جملات بهتر است خوانده شود و همچنین بر این اعتقاد هستند كه اگر شخصی كه از روی آتش می پرد مجرد باشد و هنگام پریدن این جمله تركی را بخواند«آتیل باتیل چارشنبه، بختم آچیل چارشنبه» تا چهارشنبه سال آینده ازدواج می كند و یا اگر شخصی هنگام پریدن از روی آتش بگوید «زردی من از تو، سرخی تو از من» بدین معنا كه زردی كه نشانه ای از بیماری است در آتش بریزد و سرخی آتش كه نشانه ای از سلامتی و شادكامی است برای من حاصل شود بدین ترتیب تمام بیماریهای او از بین رفته و در آتش می ریزند و او با سلامتی كامل سال جدید را آغاز می كند .

تكم‌گردانی

با فرا رسیدن اسفند تكم‌گردان‌ها برای نوید دادن نوروز با پوشیدن لباس سنتی و به دست گرفتن سینی بزرگ كه حاوی سیب، حنا، شمع، نبات،سبزه، آجیل و سكه است در كوچه و محله‌ها می‌چرخیدند و اشعاری را در ارتباط با نوروز می‌خواندند و با اجرای رقص محلی شادی را به مردم به ارمغان می‌آوردند و مردم نیز هدایایی به آنها می‌دادند كه امروزه این مراسم در آذربایجان به «چمچه گلین» معروف است، اما اساس كار تكم‌گردان در روزهای نوروز و چیرگی روز بر تاریكی است.

علاوه بر این صبح روز چهارشنبه مردم ارومیه پیش از طلوع آفتاب به صورت دسته جمعی به كنار رودخانه می‌‌روند، آتشی بر می‌افروزند و زنان ظرف‌هایشان را از آب رودخانه پر كرده و به خانه می‌آورند و آب آن را به دور و برخانه می‌پاشند كه با این كار، سال جدید، سالی سرشار از روشنی و زلالی و پاكی خواهد بودارسال توسط یوسف غیورزاده چورسی
سلام وخسته نباشید خدمت همراهان ودوستان همیشگی وبلاگ روستای تاریخی وگردشگری چورس
چهارشنبه سوری نزدیک هست وخانواده ها مبلغی را برای خرید مواد محترقه کنار میگذارند بزرگواران در این روز عزیز چه بسیار افرادی هستند که به حداقل ترین های زندگی نیازمندند بیاییم هم از احتمال حادثه وسانحه جلوگیری کنیم وهم با این مبالغ #دل کودکانی که برای داشتن البسه نوروزی پرپر می زنند شاد کنیم.
وبه عینه به نمایش بگذاریم که هنوز مهربانی هست.

                                 تا توانی رفع غم از چهره غمناک کن

                                      درجهان گریاندن آسان است اشکی پاک کنارسال توسط یوسف غیورزاده چورسی

ارسال توسط یوسف غیورزاده چورسی
مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 18 اسفند 1395


معلم شهید اسماعیل شهبازی نفر اول از سمت چپ با همرزمان دفاع مقدس


نشسته ردیف جلو سمت چپ,نفر اول
در حال خوردن خربزه,سال۶۱,منصور حسینقلی زاده چورسی
ارسال توسط یوسف غیورزاده چورسی
مرتبه
تاریخ : سه شنبه 17 اسفند 1395

بسجیان دلاور چورسی

 سردار مهدی جعفرپور، مهندس محمود حسن پور و احمد قربانزاده در کنار همرزمان جنگ تحمیلی


نفر چهارم ایستاده از سمت راست علی یوسفی
و نفر دوم نشسته از سمت چپ مهدی جعفرپورارسال توسط یوسف غیورزاده چورسی


ارسال توسط یوسف غیورزاده چورسی
مرتبه
تاریخ : دوشنبه 16 اسفند 1395

از راست آقایان

سردارمهدی جعفرپور،میرزا حیدر محمد جعفری، جواد رحیمی،محمد رحیمی،
اسرافیل جعفرپور،حسین ابوالقاسمی،محمد رستمی و
مرحوم بهمن جلال زادهارسال توسط یوسف غیورزاده چورسی
مرتبه
تاریخ : شنبه 14 اسفند 1395
می گویند روزی ساربانی که از کنار یک روستای کویری می گذشت به زمین خشک و خالی ای رسید و شترهایش را آنجا رها کرد در این وقت ناگهان یکی از روستاییان آمد و شتر را زیر باد کتک گرفت ساربان گفت چه می کنی مرد؟چرا حیوان بینوا را می زنی ؟ روستایی گفت چرا می زنم؟مگر نمی بینی که دارد توی زمین من می چرد و از محصول من می خورد؟
ساربان  گفت  چه می گویی مرد؟در این زمین که تو چیزی نکاشته ای به من نشان بده که شتر چه خورده؟
روستایی گفت  چیزی نخورده؟بلکه من همه ی زمین را گندم کاشته بودم  شتر تو آمده بود و همه چیز را خورده بود و آن وقت چه می کردی؟
ساربان گفت: بلکه را کاشتند سبز نشد.
این مثل زمانی استفاده می شود که یک نفر بخواهد از یک کار اتفاق نیفتاده یا محال یک نتیجه ی قطعی بگیرد.


ارسال توسط یوسف غیورزاده چورسی
مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 11 اسفند 1395
انا لله و انا الیه راجعون  هر از گاه در گذر زمان‌ در گذر بی صدای ثانیه های دنیای فانی جرس کاروان از رحیل مسافری خبر می دهد که در سکون آغازی بی پایان را می سراید.

     خانواده محترم مرحوم شادروان میرحسن حسینی
بویژه همکار گرامی آقای میروهاب حسینی
 اندوه بی پایان ما از این واقعه دردناک قابل وصف نیست.
 وبلاگ چورس روستای تاریخی،درگذشت پدر عزیزتان مرحوم مغفورآقای میرحسن حسینی را تسلیت عرض نموده وبرای ایشان از درگاه خداوند متعال مغفرت و برای خانواده محترم و سایر بازماندگان صبر جمیل و اجر جزیل مسالت می نماید.


ارسال توسط یوسف غیورزاده چورسی

کلاس هشتم دبیرستان شهید نژادنجف روستای چورس


ارسال توسط یوسف غیورزاده چورسی
مرتبه
تاریخ : دوشنبه 9 اسفند 1395


ارسال توسط یوسف غیورزاده چورسی
 Image result for ‫ایشیق بلاقی چورس‬‎
بدینوسیله به اطلاع کلیه سرمایه گذاران محترم میرساند دهیاری روستای تاریخی وگردشگری چورس درنظردارد حق بهره برداری از تفرجگاه ایشیق بولاقی را ازطریق دریافت تقاضا به بخش خصوصی باقید اجاره ی محدود واگذار نماید.
جهت اطلاعات بیشتر به دهیاری مراجعه نمایید.


ارسال توسط یوسف غیورزاده چورسی
آخرین مطالب
(تعداد کل صفحات:2)      [1]   [2]  

آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

قالب وبلاگ