چورس روستای تاریخی و گردشگری
دست در دست هم دهیم به مهر میهن خویش راکنیم آباد


ارسال توسط یوسف غیورزاده چورسی
مرتبه
تاریخ : سه شنبه 29 فروردین 1396


ارسال توسط یوسف غیورزاده چورسی
مرتبه
تاریخ : سه شنبه 29 فروردین 1396
   انا لله و انا الیه راجعون
هر از گاه در گذر زمان‌ در گذر بی صدای ثانیه های دنیای فانی جرس کاروان از رحیل مسافری خبر می دهد که در سکون آغازی بی پایان را می سراید.
آقای حسینقلی گلومجانی همکار و استاد گرامی

 اندوه بی پایان ما از این واقعه دردناک قابل وصف نیست. 
وبلاگ چورس تاریخی درگذشت مادر گرامیتان
      مرحومه مغفوره بانو مرضیه افشار پور

را تسلیت عرض نموده وبرای ایشان از درگاه خداوند متعال مغفرت و برای خانواده محترم و سایر بازماندگان صبر جمیل و اجر جزیل مسالت می نماید.


ارسال توسط یوسف غیورزاده چورسی


وبلاگ چورس روستای تاریخی و گردشگری صعود قهرمان چورسی آقای صادق مظاهری را به لیگ طلایی کشور تبریک و از خداوند منان آرزوی موفقیت و سرافرازی بیشتر برای صادق عزیز دارد.
یاشاسین بیزیم قهرمان
ارسال توسط یوسف غیورزاده چورسی


نفرات اول تا هشتم مسابقه دوومیدانی ماده ۸۰۰متردر لیگ طلایی کشور
قهرمان چورسی ما کشوری شدند.
یاشاسین چورس وتامام چوسلولارارسال توسط یوسف غیورزاده چورسی

ملایی با درویشی همكار و شریك بود به هر منزلی كه می‌رفتند موقع ناهار یا شام ملا كمی كه می‌خورد دست از غذا می‌كشید ‏و می‌گفت: "الحمدلله" درویش بیچاره هم كه هنوز نصف شكمش خالی بود و مجبور می‌شد دست از غذا بكشد و گرسنه بماند. ‏چند بار درویش به ملا گفت كه: "رفیق این كار خوبی نیست، تو زود دست می‌كشی من گرسنه می‌مانم" اما ملا این عادت از ‏سرش نمی‌افتاد.

درویش در فكر چاره افتاد كه ملا را گوشمالی بدهد. یك روز كه از دهی به ده دیگر می‌رفتند در دره خلوتی او ‏را گرفت و با تبرزینش تا جایی كه می‌خورد زد تا بیهوش شد. ملا وقتی به هوش آمد درویش گفت: "مبادا بعد از این سر سفره ‏مردم زود دست از خوردن بكشی و مرا گرسنه بگذاری". ملا كه كتك خورده بود. قول داد كه بعد از این تا درویش دست ‏نكشیده او هم دست از خوردن نكشد.

چند روزی ملا سر قول و قرارش بود تا اینكه روزی ملا به عادت قدیم وسط غذا خوردن ‏دست از غذا كشید و الحمدالله گفت: درویش رو كرد به ملا و گفت: "آی دره دكی ملا"1 ملا كه قول و قرارش با درویش و ‏كتكی كه توی دره خورده بود یادش آمد زود گفت: "بله قربان تازه دن بسم‌الله"2 و دوباره شروع به خوردن كرد.‏

‏۱- كتكی كه تو دره خوردی یادت بیاد .‏

‏۲- بله قربان دوباره بسم اللهارسال توسط یوسف غیورزاده چورسی
پخش مستقیم مسابقات دو و میدانی آغاز     فصل قهرمانی كشوربا حضور 
           قهرمان چورسی صادق مظاهری
 از ساعت ١٨:٣٠ تا ٢٠:٣٠ 
روز پنجشنبه ٢٤ فروردین ماه
 از شبكه ورزش سیما  


ارسال توسط یوسف غیورزاده چورسی


ارسال توسط یوسف غیورزاده چورسی
مرتبه
تاریخ : شنبه 19 فروردین 1396


از راست آقایان:
سردار جبراییل عارف نیا و
علی سفیدگری برادر زن سردار


ارسال توسط یوسف غیورزاده چورسی

این جلسه با حضور فرماندار، مدیرکل راه و شهرسازی استان و همچنین فرماندهی پلیس راه استان و سایر اعضاء مرتبط در سالن کنفرانس فرمانداری تشکیل یافت.


فرماندار، در ابتدای جلسه ضمن تبریک سال جدید به حضار، در باب اهمیت استقرار پلیس راه در شهرستان مطالبی را عنوان کرد و گفت: بحث حمل و نقل چه در حوزه بار و چه در حوزه مسافری در توسعه جوامع انسانی به عنوان اصلی اجتناب ناپذیر مطرح بوده و باید از شتاب لازم جهت عقب نماندن کشور از مسیر توسعه مد نظر مسئولین امر قرار گیرد.


مهندس اصغری، در ادامه به تاریخچه حمل نقل در جوامع انسانی اشاره و افزود: بعد از انقلاب صنعتی بحث رفت و آمد و حمل و نقل همواره بعنوان اولویتی اساسی در رشد و توسعه جوامع مطرح بوده و از حرکت بعنوان اصلی پویایی یک شهر و کشور میتوان یاد کرد که نباید مغفول بماند.


مرتضی اصغری، در بخش دیگری از سخنان خود در این جلسه اهمیت حمل و نقل و ترافیک را از بعد دیگری مورد توجه قرار داده و اظهار داشت: طبق برنامه ششم توسعه و همچنین برنامه ویژه دولت در سال 96 برای توسعه امر روانسازی ترافیک و رفع موانع و مشکلات جاده ها ایجاب می کند که در این راستا با برنامه عمل نموده و ورود نماییم در غیر اینصورت با اتلاف سرمایه انسانی و مالی و جانی مواجه خواهیم بود.


مدیرکل راه و شهرسازی استان، از دیگر سخنرانان این جلسه ضمن ارائه گزارش عملکرد اداره متبوعه در طرح نوروزی، گفت: پس از ادغام اداره راه و شهر سازی امکانات خوبی قریب به 500 دستگاه ماشین آلات و ادوات راهداری جذب شده که در توسعه راهها و امکانات جاده ای به نوبه خود نقش بسزایی دارد.


پس از پایان جلسه، از محل استقرار موقتی پلیس راه شهرستان با حضور حضار جلسه بازدید بعمل آمد.ارسال توسط یوسف غیورزاده چورسی
مرتبه
تاریخ : جمعه 18 فروردین 1396
"آب که از سر گذشت، چه یک ذرع چه صد ذرع ـ چه یک نی چه صد نی" یا "آب که از سر گذشت چه یک وجب چه صد وجب" کنایه از زمانی است که کار خراب می شود و آنچه که نباید بشود شد دیگر زیاد و کمش فرقی نمی کند.
در زمانهای گذشته در جیحون سرمای سختی بود ، گاوچرانی هم در همین ایام ، گاومیشهای خود را از رود جیحون می گذراند که به دلیل طغیان اب در روزهای قبل به عمق رود افزوده شده بود ، گاوچران چون یک یک گاومیشهای خود از آب گذراند به سالار گاومیش خود رسید چون خواست او را ز جیحون بگذراند به داخل آب رفت و چون آب از سرش بیشتر شد به را ه خود در عمق پاینتر رود ادامه داد شخصی به او گفت:  ای مرد آب که از سر گذشت چرا به راهت ادامه دادی؟
گاوچران گفت:
در فصل سرما ، اب که از سر گذشت در جیحون چه به سری چه به وجبی چه به نیزه ای چو به زرعی
و امروز شد: اب که از سر گذشت چه یک وجب چه صدوجب


ارسال توسط یوسف غیورزاده چورسی
مرتبه
تاریخ : سه شنبه 15 فروردین 1396
شخصی خانه ای به کرایه گرفته بود چوبهای سقف بسیار صدا می کرد
 به خداوند خانه از بهر مرمت آن سخن بگشاد پاسخ داد که چوبها ی سقف ذکر خدا می کنند

گفت : “نیک است اما می ترسم که این ذکر منجر به سجده شود”.


ارسال توسط یوسف غیورزاده چورسی
مرتبه
تاریخ : سه شنبه 15 فروردین 1396


سردار مهدی جعفرپور چورسی و پدر مرحومشان حاج محمدعلی جعفرپور


جبراییل زینال زاده چورسیارسال توسط یوسف غیورزاده چورسی

۱. نگذارید آدم های منفی ناراحت‌تان کنند.

این که از ناراحتی دیگران ناراحت شوید امری عادی است، ولی نمی‌توانید بگذارید انرژی‌ها و ارتعاشات نیروهای منفی مداومِ آن‌ها شما را در وضعیت و حالت روحی ناراحتی نگه دارد. به آن ها اجازه ندهید شما را ناراحت و افسرده کنندو انرژی‌تان را تخلیه کنند.

۲. نگذارید آدم ها به شما بگویند رویاهای تان را دنبال نکنید.

به هر حال، این رویاها مال شما هستند. آن ها به هیچ کس دیگری تعلق ندارند. اگر می خواهید، رویاهای تان را دنبال کنید. هروقت دوست دارید به سراغ‌ آن ها بروید.اگر به تحقق نمی پیوندند، مشکل از شما است.

۳. نگذارید دوستان تان مزخرف بگویند.

اگر دوستان تان پشت سرتان چرت و پرت می گویند، وقت آن رسیده است که چند دوست جدید پیدا کنید.

۴. نگذارید آدم ها به شما دروغ بگویند.

اگر دوستان و خانواده تان دیگر با شما صادق نیستند یا چیزهای مهمی را از شما پنهان می کنند، وقت آن رسیده است که ترک‌شان کنید.

۵. نگذارید آدم ها از شما سوء استفاده کنند.

در صورت نیاز، همیشه باید برای کمک به آدم های اطراف تان آماده باشید، ولی به آن ها اجازه ندهید با شما بدرفتاری کنند.نگذارید از مهربانی شما سوء استفاده کنند.

۶. نگذارید دیگران از شما سوء برداشت کنند.

اگر به وضوح حرف تان را می زنید و آدم ها باز هم شما را درک نمی کنند، احتمالا نمی خواهند که شما را درک کنند.

در این صورت وقت آن است که از آن ها بگذرید.

۷. نگذارید آدم ها شما را در مشاجره ها درگیر کنند.

اگر دو آدم که می شناسید در حال مشاجره هستند، خودتان را کنار بکشید. اگر آن ها سعی کردن شما را در آن مشاجره درگیر کنند، هوشیارانه تلاش کنید که از آن مشاجره فاصله بگیرید.ارسال توسط یوسف غیورزاده چورسی
مرتبه
تاریخ : دوشنبه 14 فروردین 1396


آقایان از راست:
مرحوم حاج یوسف طالبی،مرحوم حاج رضا پورمحمد،آقای حاجی زاده،مرحوم حاج تایروردی اجاقی،مرحوم قنبر پورحنیفه و آقای سلیمان موسی رضاپور

از راست آقایان
مرحوم اکبر آقا طاهری،رحیم اسعدی،مرحوم نقی طاهری،مرحوم سیدآقا حسینی،مرحوم امان الله اسعدی
ارسال توسط یوسف غیورزاده چورسی
مرتبه
تاریخ : یکشنبه 13 فروردین 1396


از راست آقایان:
یحیی جعفرزاده،میر معصوم حسینی،حاج محمدآقاشهبازی،محمدرضاتیمورزاده، مرحوم حاج بهرام احمدزاده،مرحوم سیدآقا حسینی و رحیم اسعدی ونقرعقبی مرتضی پورمصطفی

از راست آقایان حمیدمحرم‌پور جبراییل زینالزاده و شهید نوروزعلی عبداللهی چورسیارسال توسط یوسف غیورزاده چورسی
مرتبه
تاریخ : شنبه 12 فروردین 1396
                   انا لله و انا الیه راجعون
هر از گاه در گذر زمان‌ در گذر بی صدای ثانیه های دنیای فانی جرس کاروان از رحیل مسافری خبر می دهد که در سکون آغازی بی پایان را می سراید.
آقای حمید اصلان پنجه
 اندوه بی پایان ما از این واقعه دردناک قابل وصف نیست. 
وبلاگ چورس تاریخی درگذشت فرزنددلبندتان 
      مرحوم مغفورآقای محمد اصلان پنجه 
را تسلیت عرض نموده وبرای ایشان از درگاه خداوند متعال مغفرت و برای خانواده محترم و سایر بازماندگان صبر جمیل و اجر جزیل مسالت می نماید.


ارسال توسط یوسف غیورزاده چورسی
مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 9 فروردین 1396
مردی پارسا به بازار شهر رفت و گاوی خرید و به سوی خانه اش بازگشت . گاو ، درشت و چالاک بود . برای همین در میان راه ، دزدی هوس کرد که آن را تصاحب کند . لذا سایه به سایه مرد پارسا به راه افتاد . هنوز مدتی نگذشته بود که دزد یک نفر را دید که شانه به شانه او می آید .
 
از این که ناگهان او را دید ، تعجب کرد و پرسید : " تو کی هستی ؟ کنار من چه می کنی ؟ " آن فرد گفت : « من دیو هستم ، خودم را به صورت آدم درآورده ام تا هرجا که شد این مرد پارسا را بکشم . تو برای چه به دنبال این مرد می روی ؟ " دزد گفت : " کار من دزدی و راهزنی است . گاو این مرد ، چشم مرا گرفته ، و تا صاحب آن گاو نشوم ، آرام نمی گیرم ! "
دیو گفت : " پس هر دو با این مرد پارسا کار داریم ؛ ولی یکی برای کشتن او و یکی برای بردن گاو او ! " دزد گفت : " پس هر دو تا رسیدن به آنچه که می خواهیم ، دوست و همراهیم ! "
 
مرد خدا از پیش و دزد و دیو به دنبال او رفتند تا به خانه اش رسیدند . وقتی به آن جا رسیدند ، شب شده بود . مرد پارسا ، گاو را به طویله برد . آب و علفی برایش گذاشت و جای او را تمیز کرد و به اتاق رفت تا بخوابد . در این وقت ، دیو و دزد داخل خانه شدند ؛ ولی پیش از آن که کارشان را شروع کنند ؛ دزد با خود گفت : " اگر زودتر از آن که من گاو را ببرم ، مرد زاهد بیدار شود چه ؟ از کجا معلوم که دیو بتواند او را بکشد ؟ " دیو هم با خود گفت : " اگر پیش از آن که من مرد پارسا را بکشم ، با سر و صدای دزد که می خواهد گاو را از خانه بیرون ببرد ، مرد از خواب بیدار شود چه ؟ از کجا معلوم که دزد بتواند بی سر و صدا گاو را ببرد ؟ "
 
دیو و دزد این فکرها را با خود می کردند که دزد گفت : " گوش کن رفیق ! بهتر است من اول گاو را ببرم ، بعد تو مرد پارسا را بکشی ، این کار به عقل نزدیکتر است . می ترسم که تو موفق نشوی و کار مرا خراب کنی .
دیو گفت : " اشتباه نکن . کار من به عقل نزدیک تر است . اگر من اول مرد پارسا را بکشم ، تو راحت تر می توانی گاو او را بدزدی . " دزد گفت : " ولی من اول این مرد و گاوش را دیدم ."
دیو گفت : " تو به دنبال گاو او روان شدی ، ولی من خودش را می خواستم ، پس بهتر است من اول کارم را شروع کنم ." دزد گفت : " تو دیوی و نمی فهمی ! می خواهی کاری کنم تا از آدم کشی پشیمان شوی ؟ " دیو گفت : " تو دزدی و نمی دانی ! می خواهی کاری بکنم که آن گاو را در خواب هم نبینی ؟ "
 
در این هنگام ، دزد رو به اتاق مرد زاهد فریاد کشید : " بلند شو ای مرد ، چه نشسته ای که دیوی قصد جان تو را کرده ! "
دیو هم بلندتر از دزد فریاد کشید : " بلند شو ای مرد ، چه خوابیده ای که دزدی برای بردن گاو تو آمده !"
با این سر و صداها ، مرد زاهد از خواب بیدار شد . فریاد زد و از همسایگان کمک خواست . همسایه ها با چوب و سنگ و هرچه در دست داشتند ، به دیو و دزد حمله کردند . دیو و دزد از ترس پا به فرار گذاشتند .
 
یکی از همسایه ها پرسید : " ای مرد خدا چه شد که از آمدن دیو و دزد به خانه ات خبردار شدی ؟ "
مرد پارسا گفت : " من بی خبر بودم . خودشان به جان هم افتادند و جان و دارایی من در امان ماند . دعوای آنها برای من خیر و خوبی به همراه داشت . به هر حال " عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد ! "
از آن پس ، اگر کسی بر اثر درگیری یا دعوای دشمنانش ، از رنج و گرفتاری نجات یابد ، این ضرب المثل حکایت حال او می شود .


ارسال توسط یوسف غیورزاده چورسی
تا انتخابات شورای اسلامی زمانی نمانده است .افراد جهت ثبت نام در تکاپو و برای رسیدن به جایگاه تصمیم گیری از هیچ کوششی دریغ نکرده وبا هر ترفندی در اندیشه پیروزی و تکیه بر مسند کدخدایی در یک جامعه کوچک و بزرگ اجتماعی  می باشند.با توجه به اینکه در جامعه روستایی اعضای شورا از لحاظ مادی نسبت به شهری کمترین استفاده را می برند.اما رقابت در این گونه جوامع کوچک حساسیت خاصی داشته و هر گروه و طایفه ای در اندیشه داشتن فردی در ترکیب شورا هستند.چه، کاری و اصلح بوده یا اصلا کاری ازدستش ساخته نباشد.

افرادی که در این گونه جوامع کوچک انتخاب و از طرف مردم حائز اکثریت آرا می شوند به سه گروه می توان تقسیم کرد

1-کارشون فقط بخاطر رضای خدا و خدمت به خلق خدا

2-کارشان رسیدن به منافع مادی ،شخصیتی واجتماعی (عاشق مقام وتصمیم گیری برای دیگران)

3-کارشان تلفیقی از این دو گروه هم دغدغه مادی و هم دغدغه خدمت به مردم و روستا

 اگر ترکیب شورااز گروهای 1و3 انتخاب بشوندکار های مهمی در روستا انجام و به آبادانی آن کمک شایانی خواهد شد.

حال بخواهیم آرای  گروه اجتماعی روستا را مورد بررسی قرار بدهیم افراد رای دهنده را می توان به چندین گروه مختلف تقسیم کرد:

1-طیف باسواد و آگاه به شخصیت کاندیداهای مورد نظرو انتخاب بدور از تعصب خاص قبیله ای.(فرد و یا افراد را بر اساس لیاقتشان انتخاب می کنند.)

2-طیف با سواد و آگاه اما دارای تعصب خاص  طایفه ای یا نوعی وابستگی (فرد یا افرادرا بر اساس لیاقت و شایستگی انتخاب نمی کنندو اصلا به این مساله اساسی توجه نمی کنند.)

3-طیف عمومی جامعه که بیشترین آرای انتخابات را به خوداختصاص می دهدبیشتر تاثیری که بر آرای آنها می گذاردتعریف ها و انتقادهایی است که روزانه درپاتوقهایشان(اماکن عمومی ) بین همدیگر رد و بدل میشود.

4-گروه آخر که خودشان در انتخاب فرد مورد نظر هیچ استقلالی نداشته وکلاکاندیداها را نمی شناسنداز افراد خانواده برای آن تصمیم می گیرند.

پس با این وضعیت رای دهندگان ،انتخاب فردی که فقط برای خدمت به مردم آمده کار دشواری خواهد بودو در این میان ،کارگروه اول رای دهندگان که در بالا به آن اشاره گردید .سنگین و مشکل خواهد بود چرا که باید با آگاهی دادن و شمردن صفات فرد اصلح ،در خانواده ،جامعه،اماکن عمومی خاص روستایی دین خود را نسبت به آبادانی روستاشون اداو در این راه احساس وظیفه و مسوولیت به سرنوشت مردم از خودشان به نمایش بگذارند.

به امید آبادانی و پیشرفت آنا یوردوم چورس

منتظر نکته و نظرات عزیزان و راهنمایی هایشان هستم.ارسال توسط یوسف غیورزاده چورسی
شیخ یحیی ایوب زاده

یوسف رستمی

مصطفی اکبرزاده

صمد ولیزاده

قادر قاضی نژاد

سید حسین حسینی

حسنقلی اوجاقی

جهانگیر صادقپور

سید عباس موسوی

علی وکیلی فرزند عزیز

میکائیل زینازاده


ارسال توسط یوسف غیورزاده چورسی
آخرین مطالب
(تعداد کل صفحات:2)      [1]   [2]  

آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

قالب وبلاگ